Akéde Ọ̀yọ́
Akéde Ọ̀yọ́ is Oyo's foremost Online Community Newspaper, Publishing Articles on Politics, Culture, Sports And Entertainment.

- Advertisement -

LIST: Names Of New Council Chairmen Elect In Oyo

0 1,716

The Oyo State Independent National Electoral Commission, OYSIEC, has announced winners of yesterday’s chairmanship election conducted across the state.

- Advertisement -

Except in Ido local government where election has been rescheduled for 26th May, 2021, candidates of the Peoples Democratic Party, PDP, have won the remaining 32 council areas.

- Advertisement -

OYSIEC chairman, Aare Isiaka Olagunju, who declared the winners during the collation of election results at the headquarters of the commission in Ibadan, the state capital, however explained that the rescheduling was necessary due to likely anniversary for May 29th, 2021 which was earlier announced as the election date.

Meanwhile, due to violence reported in Ibarapa East local government, the commission cancelled the votes in the entire Ward 5 and Unit 3 of ward 7.

The candidates of the party declared were:

  1. Raheem Akeem Adepou(Oorelope)
  2. Sulaiman Adediran(Irepo),
  3. Mrs Juliana Oluwakemi Akanni (Olorunsogo),
  4. Akanji Kabir Ayoade (Ogbomoso North),
  5. Oyeniyi Timothy Oyedokun (Ogbomoso South)
  6. Bolaji Ojo Akintola(Itesiwaju)
  7. Jelili Oyinloye Adebare(Iwajowa),
  8. Fasasi Adeagbo(ATISBO),
  9. Mrs Ramat Adeniran(Saki-East),
  10. Sarafadeen Omirinde(Saki-West),
  11. Adebare Muraina Afolabi(Kajola),
  12. Adesoye Seun Ojo (Ogo-Oluwa),
  13. Olateju Michael Alabi( Oriire),
  14. Adegbite Isaiah Alabi(Surulere),
  15. Adedoyin Oloyede Adeoye(Ibarapa Central)
  16. Lateef Adebayo Lawal (Ibarapa North)
  17. Muftau Osuolale(Iseyin).
  18. Sunday Akindele Ojo(Afijio),
  19. Kafilat Olakojo (Atiba),
  20. Musbaudeen Adesina Sanusi(Ona-Ara),
  21. Babatunde Akeem Salami(Oyo West),
  22. Saheed Arowosaye Adeyemi(Oyo East)
  23. Ibrahim Akintayo (Ibadan North-East).
  24. Taoheed Jimoh Adedigba (Akinyele),
  25. Settle Olaide Popoola(Oluyole),
  26. Kazeem Gbadamosi (Lagelu)
  27. Oyedele Sikiru Sanda (Egbeda )
  28. Adeyemi Akanni(Ibadan South-West)
  29. Musbaudeen Sanusi(Ona-Ara)
  30. Saheed Oladayo Yusuf(Ibadan North)
  31. Emmanuel Oluwole Alawode(Ibadan South-East)
  32. Obalowo (Ibarapa East)
Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More